نشست کشورهای عضو ائتلاف ضدتروریسم هم‌پیمان سوریه برگزار شد

[ad_1]

نشست کشورهای عضو ائتلاف ضدتروریسم هم‌پیمان سوریه برگزار شد

اولین نشست مسوولین نهادهای امنیت ملی کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریسم هم‌پیمان سوریه شب گذشته در شهر زاویدوا در شمال پایتخت روسیه برگزار شد.


در این نشست که با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه برگزار شد علاوه بر دریابان شمخانی و نیکلای پاتروشف دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه، فالح فیاض و علی مملوک مشاوران امنیت ملی عراق و سوریه نیز حضور داشتند.


در جریان این نشست مقامات عالی امنیتی چهار کشور عضو ائتلاف، در سخنان جداگانه‌ای ضمن تشریح برنامه‌های خود برای تداوم همکاری مشترک تا ریشه‌کنی کامل جریان تروریسم در منطقه بر نقش سازنده این ائتلاف در مدیریت بحران‌های حاصل از تروریسم و فراهم کردن زمینه‌های بازگشت صلح و ثبات به منطقه تاکید کردند.


ضرورت همکاری نزدیک‌تر میان کشورهای سوریه و عراق در مرزهای مشترک به منظور جلوگیری از افزایش تحرک تروریست‌های شکست خورده از موضوعات دیگری بود که در این نشست به بحث گذارده شد.


در این نشست اظهارات تنش‌زا و غیر سازنده مطرح شده در اجلاس ریاض زمینه‌ساز افزایش بی‌ثباتی و تشنج در منطقه ارزیابی شد و بر تصنعی و تبلیغاتی بودن ائتلاف‌های غیر موثر ضد تروریسم از سوی کشورهای غربی و حکومت‌های بدسابقه حامی تروریسم تاکید شد.


تداوم همکاری نزدیک سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای به نتیجه رساندن ابتکارات نشست آستانه به ویژه حفظ اتش بس وایجاد مناطقه چهارگانه کم تنش در سوریه از مباحث دیکری بود که در این نشست مورد بحث و تبادل نظر و توافق مشترک قرار گرفت.


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز در سخنان مبسوطی با تشکر از فدراسیون روسیه برای ایجاد هماهنگی و میزبانی این نشست اظهار کرد: آزادسازی فلوجه، موصل، حلب و سایر مناطق اشغالی به معنی پایان یافتن تفکر مبتنی بر تروریسم تکفیری نبوده و باید با شناسایی و نابود سازی زمینه‌های اعتقادی و عوامل حمایت‌کننده آن مبارزه ریشه‌ای با جریان تروریسم را ادامه داد.


در پایان این نشست مقرر شد بررسی‌های لازم از سوی چهار کشور به منظور دوره‌ای کردن این اجلاس با هدف افزایش هماهنگی‌ها برای مبارزه موثرتر با تروریسم تکفیری به عمل آید.[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *